SZKOLENIE PSÓW MYŚLIWSKICH

HISTORIA PSA MYŚLIWSKIEGO

Rasy myśliwskie były kształtowane pod względem użytkowości przez setki lat i ulegały stałej specjalizacji, która zwiększała ich możliwości w trakcie polowania. Człowiek dokonywał selekcji pod kątem oczekiwanej użytkowości, doprowadzając do powstania wielu myśliwskich ras (dziś mamy ok. 200 ras myśliwskich). Żadne inne udomowione zwierze nie uzyskało takiej różnorodności, co świadczy o biologicznej plastyczności psa, jako gatunku. Z jednej strony mamy maleńkiego jamnika króliczego, z drugiej potężnego wilczarza irlandzkiego. Mamy niewielkie norowce jak i psy dostosowane do długiego gonu lub do pracy w wodzie.
Psy myśliwskie są dostosowane do konkretnych zadań, które postawił im człowiek w lesie, polu i w wodzie. Pies charakteryzuje się doskonałym węchem, znacznie przewyższającym inne ssaki, w tym i człowieka. Jest to jego najbardziej rozwinięty zmysł. U psów myśliwskich zmysł ten poprzez odpowiedni dobór przodków jest najlepiej rozwinięty. Węch pozwala psu na "orientację przestrzenną w łowisku - odszukanie zwierzyny" i jej "rozpoznanie gatunkowe, płciowe, wieku, niektórych stanów fizjologicznych".
U psów myśliwskich odróżniamy pracę dolnym wiatrem (kufa przy ziemi - tropowce i posokowce) i górnym wiatrem (wyżły). Wrażliwość na odbiór zapachu jest cechą nie tylko charakterystyczną dla danej rasy, ale również osobniczą. Właściciele psów myśliwskich powinni pamiętać, że mają w domu zwierzę, które jest spuścizną bogatej łowieckiej tradycji.

opracował: Marek Kałka

:: ROZRÓŻNIENIE PSÓW ZE WZGLĘDU NA ZAKRES PRACY NA ŁOWISKU
:: KONKURSY PRACY PSÓW MYŚLIWSKICH
:: SŁOWNICZEK MYŚLIWSKI

 2016
 
*Aktualności dostępne na stronie FB ( TUTAJ )


*Starsze wydarzenia:
 więcej...
*
 więcej...
 
© 2005 PRESTOR, Wszelkie prawa zastrzeżone. EDYTOR
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews